Güneş Enerji Santrali (GES)


güneş paneli ile ilgili görsel sonucu

Güneş enerjisi sistemleri yani Ges nedir, kullanım alanları nelerdir ve kurulum maliyetleri nedir gibi soruların sıkça sorulmaya başlandığı bugünlerde enerjiye olan bağımlılığımız her geçen dakika artmaktadır. Giderek kalabalıklaşan dünyamız nüfus artış hızından kat kat fazlası bir hızla da kirlenmektedir. Bu yüzdendir ki yenilenebilir enerji kaynaklarına yani güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi temiz ve çevreye zararsız enerji çeşitlerine ilgi ve ihtiyaç artmaktadır.

ges ile ilgili görsel sonucu

Ges ile güneş enerjisinden elektrik üretmek ve ürettiğimiz elektriği kullanmak, artan kısmını da satmak mümkün hale gelmiştir. Ev, iş yeri, depo, stadyum çatılarına kurulan güneş panelleri ile ihtiyacımız olan elektriği fazlasıyla üretmek elektrik fatura giderlerini ortadan kaldırmakla kalmayıp bizlere para da kazandırmaktadır.

ges ile ilgili görsel sonucu
Özellikle ülkemiz coğrafyasında güneş ışınları GES için çok uygun bir durumdadır. Ülkemiz kanunları gereğince herkes güneş panelleriyle elektrik üretip ihtiyaç fazlasını bulunduğu bölgenin elektrik dağıtımı bakımından teknik altyapı ve özelliklerine bağlı olarak satabilmektedir. Ev kullanıcıları çatılarına kurdurdukları güneş panelleriyle elektrik ihtiyaçlarını karşılayabilmekte, ilgili elektrik dağıtıcı firmasıyla irtibata geçerek de varsa ürettiği fazla elektriği yaklaşık olarak aldığı fiyattan satabilmektedir.

güneş paneli ile ilgili görsel sonucu

Öte yandan daha büyük yatırımlar yapıp daha çok elektrik satmak da girişimciler için çok cazip hale gelmiştir. Yani gerekli izin ve belgeler alınarak güneş tarlaları oluşturup yüklü miktarlarda elektrik satılabilmektedir. Yerleşim yeri dışında tarım arazisi ve orman olmayan vasıfsız bir alana binlerce güneş paneli yerleştirip, buradan üretilen elektriğin tamamını ki bunlar çok ciddi rakamlar olup devlete satmak yatırımcıların ilgi odağı olmuştur. Çünkü güneş ışığının olduğu her dakika kazanç demektir.

güneş paneli ile ilgili görsel sonucuEtiketler : Güneş Enerji Santrali (GES)