Kamera Sistemi


alarm kamera ile ilgili görsel sonucu

Gece Görüşlü Kamera

Gece görüş kameralar da ışık olmadan cismi gö​rüntüleyemez. Gece görüşlü kameralae ışışğını üzerindeki ledler sayensinde alır… Gece görüşünde ayrıca varlıkları görebilmek için kızılötesi sistemi kullanır… Gece görüşlü kameraların kullanacakları yere göre lensleri mevcuttur… Bu durum göz önüne alınarak gece görüşlü kameralarda doğru lenste kullanmak görüntü kalitesi için önemlidir… Dış Ortam Kamerası olarakta tabir edilen Gece Görüşlü Kamera ır veya hıgh ledli kamera olarakta tabir edilir ve bu sayılmış olan tüm kavramlar aslında tek bir kamerayı anlatmaktadır. Oldukça cüzi rakamlarada satılabilen Gece Görüşlü Kameralar 50$ ile 1500$ arasında fiyat aralıklarıyla özelliklerine göre satılmaktadır. Güvenlik Kamerası denince akla gelen en önemli özellik çözünürlüktür.

gece görüşlü kamera ile ilgili görsel sonucu

Box Kamera

Box Kamera Sistemleri Hakkında Bilgi George Eastman tarafından 1888’de tanıtılan en basit fotoğraf makinesidir. Çok basit ve tek elemanlı bir objektif, ışık geçirmez bir kutu ve arka tarafına film takılmasına olanak veren bir kızaktan ibarettir. Örtücü hızı ve diyafram değerleri sabit olup 1/25 saniye ve f/11’dir. Objektif çok yakın cisimler dışında her şeyi net çekebilecek biçimde seçilmiş ayarlanmış olduğundan ayrıca bir de odaklama sistemi eklenmemiştir. Güvenlik Sistemleri teknolojisinin en çok kullanılan sistemi olan Kamera Sistemleri’nde en çok tercih edilen Güvenlik kamerası olan Box Kamera’lar bir kaç sınıfta incelenebilir. Genel olarak iç mekan (dahili) diye tabir ettiğimiz Box Kameralar dış mekanda kullanılacağı zaman mutlaka muhafaza ile kullanılmalıdır.
Box kamera şekil olarak diğer Güvenlik kameraları’ndan farklı olarak yassı ve uzun şekildedir. Box Kamera lens olmadan kullanılamaz. Box Kameralar CCTV Kamera Sistemlerinde uygulanmaktadır. Box Kameralar Gece Görüş özelliğine sahip değildirler. Bu Nedenle Box Kameralarda Gece net bir görüntü almak zordur. Box Kameralar esas itibarı ile içindeki özelliklerin görüntüsünü versede, Box kamera’nın önüne monte edilecek lensin kalitesi ve görüntü seviyesi ciddi etkiler ortaya çıkarır. Day/Night özellikleri de olabilen Box kameralar o kadar gelişmiştirki kendi haznelerindeki tuşlar (OSD Menü) ile gece/gündüz, açık/kapalı, siyah/beyaz vs. uzayıp giden özellikler ile görüntü kalitesi ve seviyesini ortama göre ayarlayabilirsiniz. Box kamera ilk çıkan Güvenlik Kamerası olup gün geçtikçe gelişmekte ve küçülmektedir. Box kameralar her ne kadar küçülsede içindeki özellikler tam tersi daha da gelişmekte ve şaşırtmaktadır. Box Kameralar eskiye oranla iç mekanlarda yerini Dome Kamera dediğimiz kubbe şeklindeki Güvenlik Kameraları’na bırakmaktadır. Box Kamera şeklindeki görünümü ile bir hayli üst düzey olan Ip Kameralar yüksek fiyatı nedeniyle pek tercih edilmezler. Box kameralar dış görünümü ile hemen hemen her yaşta, her kesimden insan tarafından tanınmaktadır. Kullanılan ortamda kamera olduğu göze çarpar ve bu yönüyle caydırıcıdır.

 

Box kameralar günlük yaşamda Box kamera, metal kutu kamera, ccd kamera, metal kasa kamera isimleriyle anılır. Metal kasa Box kameralar’da farklı bakış açısı değerlerine sahip lensler kullanılarak ihtiyaca göre tasarım esnekliği sağlanmış olur. Örneğin Box Kameralar’da genel görünüm alınmak isteniyorsa 4mm lens kullanılarak yaklaşık 80 – 90 derecelik bir açıyla genel görünüm alınmış olur.Box Kameralarda bazı küçük odalarda daha geniş bir açı görülmek istenir. Bu gibi uygulamalarda 2.8mm cctv kamera lensi kullanılarak 110-120 derecelik bir bakış açısı sağlanabilir. Burada unutulmaması gereken detay Box kamera lensinin mm’ si büyüdükçe görüş açısı daralır ancak uzaktaki netlik artar. Box Kamera kullanıldığında kullanılacak lens ile hem geniş görüş hem de yakın görüş aynı anda fiziksel olarak mümkün değildir.

box kamera ile ilgili görsel sonucu

IP KAMERA

Ip Kamera Ip Kamera Güvenlik Kamera Sistemleri teknolojisinde gelinen en son nokta desek yeridir. Ip Kamera çözünürlüğü mega piksel olarak tercih edildiğinde tek başına Kamera Sistemi demektir. Ip Kamera fiyatı kimi kullanıcılara göre yüksek olsa da aslında öyle değildir. 4-5 megapiksel bir Ip Kamera bir çok kameranın görevini tek başına gördüğü gibi aynı zamanda görüntü kalitesi olarak mükemmel seviyeye ulaşmıştır. Kablosuz Ip Kamera tercih edildiğinde kablo ve işçilik maliyeti düşeceği için aslında fiyat olarak diğer Kamera Sistemleri ile arasında pek fark kalmaz. Güvenlik Sistemleri Teknolojisi o kadar ileri gitmiştir ki bu harika yazılım örneği Ip Kameralar da bunların neticesidir. Artık İp Kamera Kullanmak İçin Çok Sebebiniz Olacak…

 

Artık herkezinde bildiği gibi devir internet devri. Interneti oluşturan, internet yapan maddeler ise IP ve buna dayalı kullanılan teknolojiler. VOIP, IP Kamera, IP TV gibi teknolojiler ileride görüntü ve sesin internet üzerinden çok daha rahatlıkla transfer edilebileceğini şimdiden bizlere göstermektedir. Bunun en önemli sebebi ise eskiden daha fazla para ödediğimiz ADSL, SHDLS, Metro Ethernet gibi yüksek hızlı genişband bağlantı teknolojilerinin hızla yaygınlaşması sayesinde ucuzlaması ve aynı süreçte de buna orantılı olarak hızlarının artmasıdır. Bu doğrultuda CCTV üreticileri, satıcı ve dağıtıcılarının da bu gelişmelere ayak uydurması bir seçim olmaktan kalkarak artık bir zorunluluk artık gelmiştir. 

IP Kameralar ile hertürlü dijital ortama kayıt tutabileceğiniz gibi, analog kayıt sistemleriniz dahi sistemle uyumludur. Ip Kamera ile dilediğiniz her yerden; ister PC üzerinden, ister Laptop üzerinden, ister cep telefonunuz, isterseniz de PDA’nızdan sorunsuz, ek bir cihaza-karta ihtiyaç duymadan dahili ve uzaktan izleme imkanı. Ip Kameralarda Hırsızlığa karşı alarm sisteminizi tetikleme özelliği birçok modelde mevcuttur. Ip Kameralar arka yüzlerinde bir röle ile donatılmış ve bu röleler hareket sensörü ile tetikleme yapabilmektedir. Bu durumda kameranızı bir Pır dedektör olarak bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ip kamera Sistemlerinde hareket sensörü ile hareket algılama yaptırabilir, algılanacak alanları farklı farklı tanımlayabilirsiniz. Ip Kameralarda hareket sensörü ile hareket anında kayıt başlatma yapabilmekte ve hatta hareket anının başı ve sonuna 8’er saniyelik önbellek görüntüsünü de ekleyebilmektedirler.

ip kamera ile ilgili görsel sonucu

Speed Dome Kamera

Speed Dome Kamera Speed Dome Kameralar PTZ özelliğine sahip olun kompakt kameralardır. Pan : Speed dome kameranın sağa ve sola hareket edebildiğini göstermektedir. Tilt : Speed dome kameranın yukarı ve aşağı yapabildiği hareketi belirtmektedir. Zoom : Speed dome kameranın otomatik zoom lensi ile uzaklaştırma ve yakınlaştırma yeteneğini belirtir. Speed Dome Kamera günlük hayatımızda Hareketli Kamera, Motorlu Kamera, Mobese Kamera gibi isimlerlede adlandırılır. Geçmiş yıllardaki aşırı yüksek fiyatıyla pek tercih edilmeyen kameralar, gündelik hayatımıza yavaş yavaş yer etmeye başlamıştır. Daha çok askeri alarnlar ve şehir gözetlemelerinde kullanılan Speed Dome Kameralar, büyük işletmeler ve devlet kurumlarındada tercih edilmeye başlamıştır. Speed Dome Kamera’nın en önemli özelliği ise 360 derece sağa sola ve 180 derece yukarı/aşağı dönebilmesidir.

 

Speed Dome Kamera kendi içerisinde bulunan dijital işlemci sayesinde verilen komutlarla işlevini sürdürmektedir. Speed Dome Kameralar sağa sola dönme, zumlama ve yukarı aşağı hareket etme özelliklerine göre sınıflandırılır. Speed Dome Kameralar seri haberleşme protokolü olan RS-485 ile kontrol edilir ve en uygunuda budur. Oldukça hızlı hareket edebilen Speed Dome Kameralar adınıda bu özellikten almışlardır. Tek başına yüklü bir maliyet gibi görünsede Speed Dome Kameralar geniş alanlarda kullanıldığında bir çok kameranın yerine tek başına kullanıldığında maliyet olarak ortalama aynı fiyata denk gelebilir. Ayrıca muhafaza gerektirmeyen Speed Dome Kameralar’ın yapısı gereği nereye baktığı dikkatli bakmadıkça anlaşılmaz. Speed Dome Kamera aynı zamanda Day/Night Kameralar’dır.

 

Speed Dome Kameralar içerisinde bulunan dijital işlemciler sayesinde yaptığı işler ile şaşırtmaya devam etmektedir. Speed Dome Kameralar’da yüz tanıma, takip etme, odaklanma, otomatik turlama, nokta hedefleme ve zoomlama gibi daha çok sayılacak işlevleri vardır. Ağırlığı diğer kameralara nazaran 5-6 kat olan (5 kg gibi) Speed dome kamera bununduğu alan yada mekandaki yüksek yerlere monte edilmelidir. Keyboard dediğimiz Speed Dome Kamera yönlendirme aparatı ile kullanılması oldukça tatmin edicidir. Speed Dome Kameralar Kamera Sistemleri içerisinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

speed dome kamera ile ilgili görsel sonucuEtiketler : Kamera Sistemi